Na czym polega system Kanban?

System Kanban to metoda sterowania produkcją, która opracowana została w Japonii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Słowo kanban w języku japońskim oznacza szyld, tabliczkę z napisem informującym, billboard. W wolnym tłumaczeniu przyjęło się stosować wyrażenie „spis widoczny”, które ma oddawać założenia koncepcji.

Metoda Kanban z czasem rozwijała się i ewoluowała, zatem dziś obejmuje swym zasięgiem takie obszary jak: system informacyjny, system planowania, rozdziału oraz kontroli czynności i zadań produkcyjnych. Metoda ta opiera się na zorganizowaniu produkcji w taki sposób, aby wytwarzane było dokładnie tyle, ile jest potrzebne w danej chwili.

Charakterystyka

Sprawdzony system kanban dla Twojej firmy

Aby przedstawić w skrócie ideę kryjącą się za systemem Kanban, zwykło stosować się listę 7 haseł. Hasła te to:

  • żadnych braków
  • żadnych opóźnień
  • żadnych zapasów
  • żadnych kolejek
  • żadnych bezczynności
  • żadnych zbędnych operacji technologicznych i kontrolnych,
  • żadnych przemieszczeń.

Najbardziej charakterystyczną cechą tego systemu jest ścisła synchronizacja produkcji z zamówieniem złożonym przez klienta. Stan ten osiąga się poprzez likwidację jakichkolwiek zapasów zarówno tych przedprodukcyjnych, jak i tych między- oraz poprodukcyjnych.

na

Ważnym elementem systemu jest wypełnianie formularzy, które systematyzują i usprawniają proces produkcji, a także zapobiegają powstawaniu ewentualnych pomyłek.

Powszechnie uważa się, że wprowadzenie metody Kanban może być ryzykowane, jednak przykłady różnych firm dowodzą, że jest to ryzyko, które się opłaca. Dzięki temu systemowi w określonym odstępie czasu twoja firma może doświadczyć wzrostu produkcji oraz redukcji zapasów, braków, przestrzeni produkcyjne oraz operatorów i pracowników administracyjno- technicznych.

Dostawy w systemie Kanban – szkolenie

System Kanban, który został zapoczątkowany w Japonii, dziś coraz częściej pojawia się w najlepiej działających koncernach i przedsiębiorstwach w Polsce i Europie. XX wiek dla Chin i Japonii był czasem ogromnych przemian i rozwoju gospodarczego, który zadziwił świat. Warto więc korzystać z tej mądrości i wiedzy. Założenie Kanban jest bardzo proste: produkować dokładnie tyle ile trzeba, bez nadwyżek generujących dodatkowe koszty.

W proces produkcji z kolei włączone są różne działy w firmie, dlatego też wraz z rozwojem systemu Kanban, zaczęto wprowadzać go również w innych obszarach działalności. Dlatego też dostawy w systemie Kanban obecnie obejmują system planowania, informacyjny, rozdziału, kontroli czynności oraz zadań produkcyjnych. Czasami te działy są inaczej nazwane w poszczególnych przedsiębiorstwach. Prawidłowo wprowadzany i stosowany system Kanban przynosi firmie wiele korzyści, usprawnia produkcję i działanie całego przedsiębiorstwa, jak również korzystnie wpływa na relacje z klientami, którzy nie muszą czekać na dostawy, gdyż w założeniach tego systemu nie ma opóźnień ani braków, kolejek, bezczynności czy zbędnych kontroli.

System Kanban doskonale sprawdza się w Japonii od lat 50-tych. Wprowadzanie go wymaga nie tylko zmian w wielu przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim w mentalności wszystkich pracowników firmy. To właśnie w postrzeganiu produkcji i utartych zwyczajach kryją się największe zmiany. Maszyny bowiem to tylko narzędzia w rękach człowieka. Od niego jednak zależy, jak będzie wykorzystywał możliwości urządzeń, które ma do dyspozycji. Jest to dosyć abstrakcyjna metoda nadal dla wieku polskich przedsiębiorców ze względu na jej główne założenie: produkcję dokładnie tyle, ile trzeba, bez zapasu, braków, opóźnień, kolejek, przemieszczeń, zbędnych czynności technologicznych, bezczynności. Ponadto, rzeczą chyba najbardziej rewolucyjną przy wprowadzeniu tej metody, jest zgodnie z zalożeniami, likwidacja magazynów przedprodukcyjnych, międzyoperacyjnych oraz gotowych wyrobów. Sterowanie zapasami uznaje się za czynnik krytyczny. Produkcja jest w pełni zsynchronizowna z zamówieniami klientów, towar jest dostarczany w umówionym czasie bez opóźnień. Dla wielu przedsiębiorców wprowadzenie w życie firmy systemu Kanban postrzegane jest jako niemożliwe, lub bardzo trudne. Jednak jest to kwestia mentalności. Czasami naprawdę wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, szerzej, otworzyć się na nowe możliwości zmian i uwierzyć, iż są one dobre dla całej firmy.

Szkolenia biznesowe – system Kanban

Szkolenia Kanban zostały opracowane z myślą o przedsiębiorstwach, małych i średnich firmach. Odpowiednie cele i wskazania mogą odnaleźć na tym szkoleniu również właściciele i dyrektorzy mniejszych oraz średnich firm, zajmujących się przede wszystkim handlem. Takie firmy bowiem na co dzień mają do czynienia z importem i eksportem, planowaniem zakupu towaru i jego sprzedażą, dysponowaniem miejscem magazynowym. Wprowadzenie systemu Kanban jest możliwe, chociaż dla niektórych dużych firm może być ryzykowne, jednak opłacalne.

Szkolenia Kanban to więc nie tylko pozyskiwanie wiedzy i umiejętności, jak prowadzić proces produkcyjny aby zupełnie zniwelować straty i koszty. Uczestnicy szkolenia odkrywają również samych siebie, swoją pomysłowość, sprawdzają dotychczasowe umiejętności planowania i organizacji.

Profesjonalne szkolenia Kanban

Interesuje Cię, w jaki sposób wprowadzić metodę Kanban w twoim przedsiębiorstwie? Najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie szkolenia tematycznego.Nie tylko ty, ale również twoi pracownicy poznają tajniki tego systemu, a szkolenie pozwoli im na wdrożenie go w codzienne życie firmy. Samo szkolenie może być dla nich zaskoczeniem, jednak jeszcze większym będą efekty stosowania systemu Kanban w produkcji. Całą firma może doświadczyć, iż produkcja w której nie ma opóźnień, kolejek, zbędnych czynności technicznych, bezczynności, przemieszczeń, czy zapasów. Dla wielu osób ciężko to sobie wyobrazić. Jednak to szkolenie nie tylko pokazuje, iż jest to możliwe w określonym czasie i na wyciągnięcie ręki. Uczestnicy przede wszystkim uczą się, jak prawidłowo wprowadzać system Kanban i które działy powinny być nim objęte.

Szkolenie z dostawy w systemie Kanban trwa 1 dzień, w ciągu którego poznacie wszystkie niezbędne pojęcia, które pomogą wam wprowadzić system do firmy. Wielkie zmiany w firmie nie muszą generować ogromnych kosztów, mogą za to przynosić konkretne zyski dla całego przedsiębiorstwa.

Program szkolenia Kanban

Dzięki szkoleniu poznacie dwa systemy produkcji (wytwarzanie na zasadach „pchaj” oraz „ciągnij”), które pozwolą na efektywniejsze zarządzenie procesem produkcyjnym. Zapoznacie się również z zasadami systemu Kanban, a także dowiecie się co zrobić, aby bez problemu wdrożyć tę metodą w waszej firmie.

Jeśli zależy ci na efektywnym procesie produkcyjnym bez marnotrawstwa i przestojów, koniecznie skorzystaj z naszego szkolenia. Pomoże ci ono wyeliminować wszystkie zbędne elementy, co w konsekwencji przełoży się na większe zyski.

Szczegóły poszczególnych etapów szkolenia znajdują się poniżej:

Należy pamiętać, iż system Kanban zakłada bezbrakową produkcję, która wymaga całkowitego zaangażowania pracowników. Jednocześnie system Kanban pozwala przekształcić w firmie skomplikowane i zawiłe procesy dostaw w znacznie prostsze, a przede wszystkim przejrzyste. Zakłada również elastyczność w procesach dostaw, produkcja jednak musi być ciągła. Już dziś pomóż rozwinąć firmie skrzydła i zainwestuj w szkolenia Kanban.

Sabat Consulting S.C

Adres

ul. Piłsudskiego 14/4 33-100 Tarnów

Godziny pracy

9:00 - 18:00 Poniedziałek – Piątek

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Zawsze jestem do Twoich usług. Jeżeli nie odbieram telefonu, to znaczy że pracuję u innego klienta. Nagraj swoją wiadomość lub wyślij sms lub emaila. Odezwę się Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe
System Kanban